Leží ve vinařské oblasti Čechy a tvoří ji části okresů Litoměřice, Most, Louny, Chomutov, obcí Zahrádky v okrese Česká Lípa a krajské město Ústí nad Labem. Skládá se z 30 vinařských obcí.
Srdcem vinařské podoblasti litoměřické, zahrnující rozsáhlé území od Roudnice nad Labem přes Litoměřice až k Ústí nad Labem a dále na západ k Mostu a Kadani, je malebná krajina České středohoří. Ve vinařské podoblasti litoměřické převažují vulkanické horniny, čediče a znělce, ve spodních částech svahů najdeme podloží vápenité i usazeniny pískovců a opuky. V mladších geologických dobách obnažili vodní toky ztuhlé podpovrchové magma, prohlubovaly údolí a vytvořily tak nezaměnitelný vzhled Českého středohoří. Nejvýraznějším z takovýchto údolí je Porta Bohemica, kterou vymodelovala řeka Labe. Malebnost ¨Brány Čech¨ dotvářejí žernosecké vinice na stráních nad oběma břehy.
Litoměřická podoblast je nejmenší vinařskou podoblastí České republiky a réva vinná se zde pěstuje již déle než 1000 let. Historie vinařství na Litoměřicku sahá do nejstarších dob osídlení krajiny českým obyvatelstvem a současně do období šíření křesťanství. Darovací listina Spytihněva II. z roku 1057 hovoří o nadaci kolegiátnímu kostelu sv. Štěpána v Litoměřicích a uvádí darování vinic i s vinaři. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí. Tam byly v Žernosekách vyhloubeny rozměrné vinné sklepy řádem cisterciáků v roce 1251 a založeny vinice v romantické části údolí při vstupu Labe do Českého středohoří skalní průrvou zvanou Česká brána (Porta Bohemica).
Žernosecké vinice se proslavily zejména výbornými bílými víny z Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého i Rulandského šedého a víny z odrůdy Müller Thurgau z vinic pod Lovošem. Velmi dobrých výsledků v Žernosekách v poslední době dosahují také s odrůdami Pinot Noir, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Ve vinicích mosteckých se osvědčila réva jako rekultivační plodina na výsypce hnědouhelného lomu Habrák. Osvědčily se tam odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.