BÍLÉ VÍNO bereme jako přátelského a svižného parťáka. I když se říká, že čím mladší, tím lepší, chuťové pohárky zvládne rozvibrovat stejně tak jako archivní lahvinka červeného.
BÍLÉ VÍNO bereme jako přátelského a svižného parťáka. I když se říká, že čím mladší, tím lepší, chuťové pohárky zvládne rozvibrovat stejně tak jako archivní lahvinka červeného.
Jak se bílé víno vyrábí?
Bílé víno se pyšní zázračnou a svěží chutí. Věřte nebo ne, vyrábí se nejen z bílých, ale i z modrých hroznů révy vinné. Fermentuje se pouze jejich mošt, který neobsahuje téměř žádná barviva. Díky tomu si vyslouží krásně světlou, slámovou až jantarovou barvu.
Co je víno cuvée?
[kyvé]
Termínem cuvée (někdy též cuvee nebo kupáž) označujeme vína, která se připravují smícháním několika odrůd hroznů, rmutů nebo moštů dohromady.
Co je to klaret?
Bílým vínům, která se vyrábí z modrých hroznů bez nakvášení, se říká klaret či claret.
Co znamená fermentace?
Fermentace čili kvašení je proces, kdy se hroznové šťávy přeměňují na alkohol.
Kvasinky mění cukr na etanol a CO2. To lze provést buď přírodními kvasinkami, které se nacházejí na bobulích, ve vinicích a ve sklepě, nebo kultivovanými kvasinkami, které si můžete zakoupit v laboratořích. Kvasinky jsou nejen klíčové pro proces výroby vína, dodávají mu i chuť a vůni.
Víno po fermentaci vinaři často vyladí tak, že ho nechají zrát ve starých nebo nových dubových sudech. Tím docílí zajímavého šmrncu v podobě vanilkového či kokosového nádechu. Čím starší sud, tím menší intenzita příchuti.
Jak správně podávat bílé víno?
Všechna bílá vína se chladí, ideální teplota vína při podávání je 8 – 12 °C.
Jak správně pít bílé víno?
Bílé víno naléváme do užších skleniček (červené zase do širších pohárků). Jeho chuť nejlépe vynikne, pokud ho nalijete přibližně do třetiny sklenice, max do poloviny. Nebojte, nejde ani tak o přesnou míru jako o to, aby se buket vína mohl krásně rozvinout.
Naturální víno (přírodní, autentické, nemanipulované víno) představuje nejčistší a nejautentičtější formu vína. Vinař-autentista dělá opravdovou řemeslnou výrobu. Přistupuje k práci s vínem právě tak, jako jeho praprarodiče. Žádné průmyslové stroje, žádná chemie, žádná velkovýroba.
Nesnaží se mít přírodu pod kontrolou a důvěřuje jejímu instinktu. Smyslem jeho práce je vyprodukovat nefalšované víno bez příkras. A tahle svoboda dává naturálním vínům tolik vyhledávanou chuťovou originalitu.
Autentická vína nejsou standardizovaná a nabízejí širokou škálu vůní a chutí. Jsou unikátní, nepředvídatelná a nelze je snadno škatulkovat. Vypráví příběh svého producenta a můžete v nich tak ochutnat jeho zemi i kulturu.
Z přírodních vín se stal celosvětový fenomén a nechybí v žádné lepší restauraci. Jsou živá, temperamentní a s brilantními svěžími kyselinami, které stupňují zážitek z jídla. Vzbuzují úplně jiné pocity u stolu, než klasická konvenční vína.
Navíc je rozhodně oceníte druhý den - díky minimálnímu obsahu síry vás nebude bolet hlava ani pálit žáha.
Naturální víno je obvykle nefiltrované, proto může být často zakalené a temnější než standardní vína. Někteří to vnímají jako nedokonalost, jiní jako autogram přírody a čistou chuť vína. Jeho výroba s sebou nese určitá rizika a od sklepmistrů vyžaduje precizní a perfektně načasovanou práci. Některé ročníky může doslova pohřbít řádění různých chorob a škůdců. Divoké kvasinky zase dokážou ve sklepě připravit nejedno nemilé překvapení.
Vyrobit naturální víno je proto o dost těžší, než vyrobit to konvenční.
Zobrazit více