ČERVENÉ VÍNO je živelný a sexy parťák. Stačí jeden lok a jeho temperament se vám příjemně vryje pod kůži.
ČERVENÉ VÍNO je živelný a sexy parťák. Stačí jeden lok a jeho temperament se vám příjemně vryje pod kůži. Dokáže být vzrušující a svižné, přátelské i uklidňující. Vždy však s charakterem, na který jen tak nezapomenete.
Jak se vyrábí červené víno?
Červené víno se vyrábí z modrých hroznů, ve kterých se nachází červené barvivo (konkrétně ve slupkách). Při výrobě se vinný mošt nechá několik dní kvasit se rmutem, tomu říkáme nakvášení. Fermentace probíhá déle a za vyšší teploty než u bílého vína. V červeném proto najdeme i o dost více tříslovin.
Co znamená fermentace?
Fermentace čili kvašení je proces, kdy se hroznové šťávy přeměňují na alkohol.
Kvasinky mění cukr na etanol a CO2. To lze provést buď přírodními kvasinkami, které se nacházejí na bobulích, ve vinicích a ve sklepě, nebo kultivovanými kvasinkami, které si můžete zakoupit v laboratořích. Kvasinky jsou nejen klíčové pro proces výroby vína, dodávají mu i chuť a vůni.
Víno po fermentaci vinaři často vyladí tak, že ho nechají zrát ve starých nebo nových dubových sudech. Tím docílí zajímavého šmrncu v podobě vanilkového či kokosového nádechu. Čím starší sud, tím menší intenzita příchuti.
Co je to barrique?
Bariková vína zrají alespoň 3 měsíce ve vzácných barikových sudech. Tím získávají své charakteristické prvky a vanilkové či karamelové tóny. Pojem "barrique" pak označuje nejen konkrétní hotové víno, ale i dubové sudy, ve kterých nápoj zraje.
Jak správně podávat červené víno?
Lehká červená vína nejlépe vyniknou při teplotě 12 – 15 °C, ta vyzrálá při 14 – 18 °C. Červené víno můžete s klidem šoupnout na chvíli do ledničky, nikdy ho však nepodávejte s ledem.
Jak správně skladovat červené víno?
Ne nadarmo se (těm šťastnějším) říká, že zrají jako víno. Víno se totiž neustále vyvíjí – i v lahvi! Pokud chcete z červeného vyždímat tu nejlepší kvalitu, nevyhnete se správnému skladování. Lehčí červená vína ovocného typu doporučujeme vypít ještě mladá, maximálně do 2 až 3 let. Červená vína zrající v sudech nechte odpočinout i několik let.
Jak správně pít červené víno?
Červené víno pijeme z větší a širší sklenice než víno bílé. Právě širší plocha a více prostoru slouží k tomu, aby se červené víno snadněji otevřelo a ukázalo se nám v celé své kráse. Sklenici je dobré naplnit jen do třetiny, abyste s ní mohli lehce zakroužit – lépe se tak uvolní vinné aroma.
Co člověk, to chuť. Co země, to terroir. Neexistuje jen jedno Tempranillo, Merlot nebo Malbec. Chuť vín vyrobených z každé odrůdy se liší – zejména díky klimatu, půdě, způsobech hospodaření… A hlavně díky zásahům konkrétního vinaře.
Naturální víno (přírodní, autentické, nemanipulované víno) představuje nejčistší a nejautentičtější formu vína. Vinař-autentista dělá opravdovou řemeslnou výrobu. Přistupuje k práci s vínem právě tak, jako jeho praprarodiče. Žádné průmyslové stroje, žádná chemie, žádná velkovýroba.
Nesnaží se mít přírodu pod kontrolou a důvěřuje jejímu instinktu. Smyslem jeho práce je vyprodukovat nefalšované víno bez příkras. A tahle svoboda dává naturálním vínům tolik vyhledávanou chuťovou originalitu.
Autentická vína nejsou standardizovaná a nabízejí širokou škálu vůní a chutí. Jsou unikátní, nepředvídatelná a nelze je snadno škatulkovat. Vypráví příběh svého producenta a můžete v nich tak ochutnat jeho zemi i kulturu.
Z přírodních vín se stal celosvětový fenomén a nechybí v žádné lepší restauraci. Jsou živá, temperamentní a s brilantními svěžími kyselinami, které stupňují zážitek z jídla. Vzbuzují úplně jiné pocity u stolu, než klasická konvenční vína.
Navíc je rozhodně oceníte druhý den - díky minimálnímu obsahu síry vás nebude bolet hlava ani pálit žáha.
Naturální víno je obvykle nefiltrované, proto může být často zakalené a temnější než standardní vína. Někteří to vnímají jako nedokonalost, jiní jako autogram přírody a čistou chuť vína. Jeho výroba s sebou nese určitá rizika a od sklepmistrů vyžaduje precizní a perfektně načasovanou práci. Některé ročníky může doslova pohřbít řádění různých chorob a škůdců. Divoké kvasinky zase dokážou ve sklepě připravit nejedno nemilé překvapení.
Vyrobit naturální víno je proto o dost těžší, než vyrobit to konvenční.
Zobrazit více