Je tvořená částmi okresů Břeclav a Brno-venkov. Zahrnuje 30 vinařských obcí, jejichž katastrální území má celkem 51 046 ha. Vlastní plocha vinic činí asi 3 725 ha.
Mikulovsko je zcela výjimečný terroir. Patří k nejteplejším místům jižní Moravy a již z dálky viditelná Pálava, poslední výběžek vápencových Bílých Karpat, ční nad lužními lesy dolního Podyjí. Jižní svahy Pálavy jsou chráněné od studených větrů přicházejících podél řeky Svratky a jsou tak právem označovány za nejteplejší viniční tratě mikulovské podoblasti. Zdejší vápenitá půda dává neobyčejně hutná, koncentrovaná, kořenitá a minerální vína. Kromě Ryzlinku vlašského se tu daří i Ryzlinku rýnskému, Chardonnay, Pinotu Noir a samozřejmě místní specialitě - odrůdě Pálava. Lokalita a klimatické podmínky mikulovské podoblasti poskytují mnoho vhodných míst pro vypěstování hroznů za účelem výroby ledových a slámových vín.
Vinařské podoblasti mikulovské kralují dvě města s bohatou vinařskou historií, Mikulov a Valtice. Obě Jsou nerozlučně spjata nejen se šlechtickým rodem Lichtenštejnů, ale také s celou řadou významných osobností, které z této části Moravy učinily jeden z nejzajímavějších koutů země. Význačné postavení díky kvalitě vín si tu získaly již ve středověku obce Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Perná, Dolní a Horní Věstonice, Novosedly a Brod nad Dyjí. Na vápenitých půdách v okolí Pálavy vyzrává Ryzlink vlašský do význačné jakosti odrůdového vína s nezaměnitelným charakterem zvláštní minerálnosti, která vynáší nenapodobitelnou souhrou pobízivou strukturu vín této staré odrůdy, která tu našla svůj pravý domov. Výbornou jakostí tu vynikají i Rulandské bílé a Chardonnay . V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů se k Ryzlinku vlašskému přidává další odrůda typická pro Mikulovsko - Veltlínské zelené. Na méně vhodných polohách to je i Müller Thurgau a na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené. Severně od Pálavy to jsou obce Strachotín, Pouzdřany a Popice známé víny Ryzlinku Rýnského, Tramínu a Pálavy, která vznikla na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné, podobně jako odrůda Aurelius.
Město Mikulov se záhy stalo významným vinařským střediskem díky výborným viničním polohám jak v bezprostřední blízkosti města, tak v mnoha obcích v okolí. Mikulov se vedle nádherného zámku a impozantního místa Svatý kopeček může pochlubit i přírodní raritou, jeskyní Turold. Města Valtice a Lednice spolu s nejbližším okolím tvoří takzvaný Lednicko-valtický areál, který je od roku 1996 prohlášen za chráněnou památku Unesco. Areál, který vznikl na přelomu 18. a 19. století, je výjimečným příkladem souladu architektury s přírodou. Najdeme zde krásné zámky, letohrádky, chrámy, vítězné oblouky, a dokonce i rozhlednu v podobě minaretu. Valtice, sídlo jednoho z nejstarších konventů Milosrdných bratří na území střední Evropy, jsou od začátku 19. století každoročně dějištěm vinařské přehlídky Valtické vinné trhy. Město, které získalo titul 'Hlavní město vína', je sídlem Střední odborné školy vinařské, která vzdělává vinaře již od roku 1873.