Vůbec nás nepřekvapuje, že se mu říká „král vín”. Ryzlink rýnský, též Riesling, je starobylá a velmi ceněná odrůda původem z Německa.
Vůbec nás nepřekvapuje, že se mu říká „král vín”. Ryzlink rýnský, též Riesling, je starobylá a velmi ceněná odrůda původem z Německa. Má zelenožlutou barvu se zlatavými odstíny. Riesling vyniká širokou škálou vůní jak ovocných (broskev, nezralé jablko, citronová kůra), tak i kořenitých, minerálních, zemitých a kouřových.
Tip: Skvěle pasuje k lehkým úpravám ryb a drůbeže. Báječně doplňuje nejen tučnější masité pokrmy, ale i asijskou kuchyni.
BÍLÉ VÍNO bereme jako přátelského a svižného parťáka. I když se říká, že čím mladší, tím lepší, chuťové pohárky zvládne rozvibrovat stejně tak jako archivní lahvinka červeného.
Jak se bílé víno vyrábí?
Bílé víno se pyšní zázračnou a svěží chutí. Věřte nebo ne, vyrábí se nejen z bílých, ale i z modrých hroznů révy vinné. Fermentuje se pouze jejich mošt, který neobsahuje téměř žádná barviva. Díky tomu si vyslouží krásně světlou, slámovou až jantarovou barvu.
Co je víno cuvée?
[kyvé]
Termínem cuvée (někdy též cuvee nebo kupáž) označujeme vína, která se připravují smícháním několika odrůd hroznů, rmutů nebo moštů dohromady.
Co je to klaret?
Bílým vínům, která se vyrábí z modrých hroznů bez nakvášení, se říká klaret či claret.
Co znamená fermentace?
Fermentace čili kvašení je proces, kdy se hroznové šťávy přeměňují na alkohol.
Kvasinky mění cukr na etanol a CO2. To lze provést buď přírodními kvasinkami, které se nacházejí na bobulích, ve vinicích a ve sklepě, nebo kultivovanými kvasinkami, které si můžete zakoupit v laboratořích. Kvasinky jsou nejen klíčové pro proces výroby vína, dodávají mu i chuť a vůni.
Víno po fermentaci vinaři často vyladí tak, že ho nechají zrát ve starých nebo nových dubových sudech. Tím docílí zajímavého šmrncu v podobě vanilkového či kokosového nádechu. Čím starší sud, tím menší intenzita příchuti.
Jak správně podávat bílé víno?
Všechna bílá vína se chladí, ideální teplota vína při podávání je 8 – 12 °C.
Jak správně pít bílé víno?
Bílé víno naléváme do užších skleniček (červené zase do širších pohárků). Jeho chuť nejlépe vynikne, pokud ho nalijete přibližně do třetiny sklenice, max do poloviny. Nebojte, nejde ani tak o přesnou míru jako o to, aby se buket vína mohl krásně rozvinout.
Zobrazit více